Pohod dokazuje, kako pomembno je povezovanje
Tako je bilo slišati na današnjem Pohodu ob reki, ki povezuje, ki ga je ekipa Modrih novic organizirala v sodelovanju z Zavodom za turizem in šport Kamnik ter Zavodom za šport in rekreacijo Domžale. Takšno pa ni bilo le mnenje pohodnikov, katerih število je bilo letos rekordno, temveč tudi obeh občinskih delegacij, ki sta se že sedmič srečali na občinski meji ter na most želja pripeli ključavnico ter se s tem zavezali k nadaljnjemu dobremu sodelovanju. Kot sta poudarila tako domžalska županja Renata Kosec kot kamniški župan Matej Slapar, se sosednji občini že povezujeta, ne le na dogodkih in simbolično, temveč tudi pri večjih in bolj pomembnih projektih, ki ju čakajo v prihodnosti.
Današnja sobota je bila idealna za pohodništvo, zato ne čudi podatek, da se je pohodu na pešpoti od Kamnika do Domžal oz. obratno pridružilo rekordno število pohodnikov. Več kot 3700 smo jih našteli, veliko jih je prišlo tudi iz drugih regij Slovenije, in večina je bila zadovoljnih; predvsem so pohvalili bogato kulinarično ponudbo z zabavnim programom na obeh začetnih oz. končnih točkah (park Martina Krpana in Slovenia Eco Resort) in še več pestrega dogajanja. Na 18-kilometrski poti ob reki Kamniški Bistrici je bilo namreč kar 25 postojank, kjer so pohodniki spoznali dejavnost papirničarjev, gasilcev, ribičev, jadralnih padalcev, planincev, čebelarjev, vaterpolistov itd., se sprostili na jogi ali sodelovali v zanimivih nagradnih igrah.
Sodelovanje za še večjo učinkovitost obeh občin
Pohod ob reki, ki povezuje, ni le rekreativne narave, temveč poudarja povezovanje in sodelovanje. Poleg predstavitve lokalnih organizacij in druženja pohodnikov je namenjen tudi srečanju kamniške in domžalske občinske delegacije. Letos so se nam pri mostu želja pridružili domžalska županja Renata Kosec, domžalska podžupana Matej Primožič in Borut Ernestl, kamniški župan Matej Slapar, Luka Svetec, v. d. direktorja Zavoda za turizem in šport Kamnik, in Jernej Hribar, direktor Zavoda za šport in rekreacijo Domžale.
»Sodelovanje med občinami omogoča izmenjavo izkušenj in skupno reševanje izzivov. Verjamem, da bomo v prihodnje dobro sodelovali z Občino Domžale in s skupno izvedbo infrastrukturnih projektov tudi na državni in evropski ravni dosegli večjo učinkovitost,« je ob tem povedal župan Slapar, medtem ko je županja Kosec dodala, »gre za povezovanje dveh sosednjih občin, ki že gledata v prihodnost. Ne samo na področju dogodkov, ampak tudi pri povezovanju in sodelovanju v večjih in pomembnejših projektih.«
Novosti ob Kamniški Bistrici v Domžalah in Kamniku
Obe občini že leta gradita in urejata poti ob reki Kamniški Bistrici, vsako leto je ob poti tudi kaj novega. »Rekreacijsko pot redno vzdržujemo in ji postopoma dodajamo igrišča, telovadna orodja, poligone, parke, učne poti in druge zanimivosti, ki obiskovalcem nudijo še več vsebine,« je povedala županja Kosec, potem pa razložila še, kdaj lahko pričakujemo nadaljnjo ureditev poti, »gradnjo poti ob Kamniški Bistrici izvajamo fazno. Za investicijo na južnem delu poti ob Kamniški Bistrici od farme Ihan do Bišč, dolvodno levo, pridobivamo stavbno pravico in planiramo izvedbo le te v dveh fazah, prva v letu 2023 (september–november), druga faza v letu 2024. Za investicijo poti ob Kamniški Bistrici od Male Loke do Bišč, dolvodno desno, bomo v letu 2024 pridobivali mnenja, stavbno pravico in uredili odkupe zemljišč ter v letu 2025 izpeljali gradnjo.«
V Kamniku je najbolj vidna pridobitev dokončanje kolesarske povezave Kamnik–Godič, zaradi česar je bil letošnji Pohod ob reki, ki povezuje, tudi podaljšan do Godiča. »3,2-kilometrska kolesarska povezava z urejenimi počivališči in učno potjo je velika pridobitev za vse občane in obiskovalce,« je povedal župan Slapar in obrazložil še, kdaj se bo uredil najbolj pereč del poti v Kamniku, tj. v Šmarci, »Občina Kamnik je v sodelovanju z Direkcijo za vode pripravila projekt za gradbeno dovoljenje na podlagi idejne zasnove poplavne študije, ki je ob reki Kamniški Bistrici predvidela tudi prostor za rekreacijsko os (t. i. večnamensko pot za kolesarje in pešce). Oba projekta, reševanje poplavne varnosti in nadaljevanje rekreacijske poti do meje z občino Domžale, sta tako združena v skupen projekt. Za dokončno sklenitev rekreacijske povezave z občino Domžale potrebujemo izvesti približno 800 metrov kolesarske povezave, ki se bo gradila sočasno s protipoplavnimi ukrepi. Za objekt pridobivamo gradbeno dovoljenje in želimo si, da bi z izvedbo lahko začeli naslednje leto.«
Vse fotografije s pohoda si lahko ogledate tukaj.